Katecheza liturgiczna: Jak uczestniczyć w liturgii?

Uczestnictwo wiernych w Liturgii wynika z łaski sakramentu Chrztu św., który daje im udział w kapłaństwie Chrystusa oraz uzdalnia i zobowiązuje do modlitwy liturgicznej.
Konieczne jest aby obecność w tej modlitwie nie była tylko sprawą zewnętrzną, ale harmonijnym zaangażowaniem myśli, słów i czynów.
W konstytucji Soborowej o Liturgii Sacrosanctum Concilium (nr 11) czytamy:
„Duszpasterze powinni czuwać, aby czynności liturgiczne odprawiano nie tylko ważnie i godziwie, lecz także aby wierni uczestniczyli w nich świadomie, czynnie i owocnie”. Spróbujmy rozważyć te ostatnie trzy słowa:
  • Świadomie: o ile jest to możliwe w obrzędach, które są tajemnicami, trzeba się starać rozumieć znaczenie tych znaków, które stanowią liturgiczny sposób komunikowania darów Pana Boga. Służyć mogą temu różne formy katechezy liturgicznej. W celu lepszego rozumienia orędzia Słowa Bożego i czynności liturgicznych Sobór pozwolił na używanie języków narodowych w liturgii.
  • Czynnie: chrześcijanin nie jest biernym widzem tego co się dzieje przy ołtarzu, ale członkiem Ciała Chrystusa, który współuczestniczy w dziele zbawienia przez czynności liturgiczne. Ta czynność dotyczy i odpowiadania słowami na różne wezwania (pieśni, odpowiedzi, refreny, aklamacje) i przybierania właściwej postawy ciała. Dobrze byłoby żeby całe Zgromadzenie zachowywało jednolity sposób wykonania postawy ciała. Ta czynność może się wyrażać także przez spełnianie poszczególnych funkcji liturgicznych (ministranci, lektorzy, komentatorzy i członkowie chóru lub scholi).
  • Owocnie: w czasie liturgii Bóg udziela uczestnikom, którzy odpowiednio wierzą, swoje łaski, które trzeba przyjmować z pokorą, wdzięcznością oraz zaangażowaniem, aby ich nie otrzymać na darmo. Owoce liturgii sprawdzają się w życiu codziennym wiernych, gdzie miłością otrzymaną od Boga mamy starać się być „duchową ofiarą, wieczystym darem dla Boga”.
Na zakończenie wspominamy, że Kościół pragnie prowadzić wszystkich wiernych do świadomego, czynnego, owocnego udziału w Liturgii. To uczestnictwo ma być żywe i twórcze, ale zawsze w ramach ustalonych przepisów kościelnych.

o. Francesco Puddu SNMN