Okres Zmartwychwstania Pańskiego

Okres wielkanocny w roku liturgicznym trwa od Wigilii Paschalnej do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. W tym okresie używa się w liturgii kościoła katolickiego białego koloru szat liturgicznych.
Zmartwychwstanie Chrystusa, Wielkanoc (Pascha, Niedziela Wielkanocna) — najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale).
W chrześcijaństwie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta. Osiem pierwszych dni Okresu wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy. Czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim, zawsze w czwartek, obchodzi się uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Polsce od 2003 r. jest ona przeniesiona na następującą po tym czwartku niedzielę - a więc na VII Niedzielę Wielkanocną. Dni powszednie po tej uroczystości aż do następnej soboty włącznie stanowią czas przygotowania i oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego - Pięćdziesiątnicę. Ta uroczystość kończy Okres Wielkanocny.

W okresie Zmartwychwstania Pańskiego obchodzimy wiele ważnych świąt i uroczystości:
  • II Niedziela Wielkanocna - Święto Miłosierdzia Bożego
  • 23 kwietnia - uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
  • 25 kwietnia - święto św. Marka, Ewangelisty
  • 29 kwietnia - święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy
  • 3 maja - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki Polski
  • 6 maja - święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
  • 8 maja - uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
  • 14 maja - święto św. Macieja, Apostoła
  • 16 maja - święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski
  • 31 maja - święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.